Genel

İnternet Reklamlarında Doğru Hedefleme

İnternet ucu bucağı olmayan ve sizi farklı mecralarda sürükleyen müthiş bir buluş. Bugüne kadar yapılan tüm buluşları bir kenara koyacak olursak, internet hem dinamizmi, hem yayılım hızı hem de pazarlamada yarattığı etki ile tamamen organize bir suç şebekesi gibi dünyayı sarmış vaziyette. Bu sebeple internet reklamlarında doğru hedefleme hem bireylere hem de şirket sahiplerine sınırsız bir katkı sağlıyor.

İnternet Nedir?

Muhtemelen adını daha önce hiç duymadığınız ve 1970’li yıllarda yeni mezun genç bir matematikçiden bahsedelim. İsmi Vinton Cerf. Vinton Cerf internetin babası adı ile bilinen bir Amerikalı. Graham Bell ile benzeri bir hikayesi olan Vinton Cerf, kulakları işitmeyen, daha doğrusu işitme engelli karısı Carinne için inanılmaz bir buluşa imza attı ama öncesinde 1960’larda yaşanan bir gelişmeye gitmek gerekiyor.

1960’lı yıllarda ABD’de üniversiteli profesörlerin katılımı ile sağlanan ve yalnızca 15 bilgisayarın birbirine bağlantı kurularak ağ oluşturmasını sağlayan bir proje gerçekleşti. Projenin adı Arpanet’ti. Arpanet bugün ki internetin atası olarak hatırlanmaya devam ediyor.

Bu projeyi 1970’li yıllarda İngiltere Kraliçesinin ilk e-postayı atması ile internete kavuşturan da Vinton Cerf’ti. Arpanet askeri bir projeydi ve bilgisayar askeri amaçla kullanılan bir cihazdı.

Daha sonra çeşitli sivil kuruluşlara yayılan bilgisayarı yine bilgisayar geliştirme uzmanı olarak kullanan Vinton Cerf, eşi için bu ağı keşfetti. O gün bugündür internet ile dünya değişmeye ve mesafeleri kısaltmaya devam ediyor.

İnternette Reklam Faktörü

İnternet üzerinde yer alan her birey, öncelikli olarak bilgi edinmek ardından da aradığı ürün veya hizmete ulaşmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak doğrultusunda da reklamlar önemli yer tutuyorlar. Reklam hem bir internet sitesinin ayakta durmasına sebep olan gelir kaynağı, hem de ürünlerini pazarlama konusunda tüm şirketler için satış faktörüdür. İnternet için reklam yaşam kaynağı olarak son yıllarda oldukça popüler.

İnternetin keşfinin ardından yalnızca 1000 kadar web sitesi ilk 2 yıl içerisinde aktif görev alırken, bu rakam 5. yılın sonunda 50.000.000 gibi bir rakama ulaşmıştı. Şimdi ise milyarlarca web sitesi ile internet tam bir bilgi ve içerik deryası. Üstelik bu sayılar her geçen gün katlanarak devam ediyor.

Reklam İle Doğru Hedefleme

Eğer yayınlanacak bir reklam veya doğru yayıncı arıyorsanız internet reklamlarında doğru hedefleme ilkelerine de ayak uydurmanız gerekiyor. Bir kozmetik firmasında ton balığı reklamı verilmesinin anlamsız olacağı gibi, bir gıda firmasının dizi reklamı vermesi oldukça saçma olurdu. Bu açıdan bakıldığında doğru kitle ve doğru iletişim ağı sayesinde hedefleme çok ama çok önemli bir yerde bulunuyor.

Sistematik olarak ilerletilmesi gereken reklamcılık sektörü bugün neredeyse tamamen internete kaymış bulunmakta. Televizyonculuk ilkelerini de tamamen değiştiren bu değişim için pazarı da değiştirmiş ve çeşitlendirmiş oldu. İnternet üzerinde kime ve neye hitap edeceğiniz bir televizyon yayını gibi kısıtlı bir kitleye hitap etmek yerine, anında ve derhal bulunması gereken kitleye ulaşabiliyor.

Üstelik lokal bir kitleye de erişim sağlanması ile tek bir alanda kalmıyor, tamamen global bir iletişim ve global bir pazara dönüştürüyor. Bu sebeple doğru zaman, doğru kaynak ve doğru müşteri ilkelerini iliklerine kadar hissetmek ve hedefi tutturmak zorunluluk olarak göze çarpıyor.

Alıntı: Kaizen Medya

Bir cevap yazın