Genel

Sanal Pazar Yerlerinin Komisyonları

Herkes internetten para kazanma hayali ile yanıp tutuşur. Bu alanda bir dükkan, bir mağaza veya bir gelir kaynağınız mevcut ve bu gelir kaynağını pazarlamak istiyorsanız, en ideal ve hemen kazanç sağlayacağınız birimler arasında online pazar yerlerinin geldiğini bilmeniz gerekiyor. Tüm bu kazanç sisteminin getiri ve götürüsünü iyi hesaplayarak işe başlamak gerek. Sanal ortamda para kazanmak isteyenler adına sanal pazar yerlerinin komisyonları da oldukça önem teşkil eden unsurlardır.

Sanal Pazar Yeri Nedir?

Sanal pazar yeri, var olan fiziki bir materyal veya herhangi bir sanal birimin satışını gerçekleştirebileceğiniz ve bunu en geç 3 iş günü içerisinde karşı tarafa teslim etmek zorunda olduğunuz, oldukça güvenilir, milyonlara ulaşabileceğiniz bir sanal mağaza modelidir.

Bilinen En Meşhur Sanal Pazar Yerleri

Türkiye’de bu alanda sektör liderleri olan dev firmalar mevcut. En eskileri adlandırmak gerekirse sahibinden.com, hepsiburada.com ve gittigidiyor.com Türkiye’de bu sektöre uzun süre öncülük ettiler. Ardından n11.com, sanalpazar.com, epttavm gibi yine devasa bütçeler ile inşa edilmiş sanal pazar yerleri kuruldu. Günümüzde ise bu sayıyı arttırmak ve dile getirmek oldukça kolay.

Sanal Pazar Yerlerinin Avantajları Nelerdir?

Satışını gerçekleştirebileceğiniz her türlü ürünü, tüketicisine tek tıkla pazarlamak adına kurulan bir sistemdir. Sanal pazar yerlerine bir görsel ve açıklama aracılığı ile yüklemiş olduğunuz bilgiler anında milyonlarca insana ulaşabilir. Tek yapmanız gereken doğru açıklama ve doğru pazarlama cümleleri ile satış listelemek hepsi bu.

Sistem Nasıl Çalışır?

Sanal Pazar Yerleri satış başına komisyon ve mağaza komisyonları olmak üzere çeşitli komisyonlar aracılığı ile sizlerin satışından ve online mağazanızdan para kazanırlar. Sahibinden.com ilan listeleme ve GET satışı aracılığı ile komisyon kazanırken, gittigidiyor.com ürün kategorisi bazında yüzdesel bazda gelir elde eder.

Ayrıca gittigidiyor.com sanal mağaza açılışlarına özel komisyon da almaktadır. n11.com’da ise sanal mağaza bedeli yoktur, N11 bunun yerine değişken oranlar ile satış üzerinden komisyon almayı tercih etmektedir.

Ortalama Komisyon Oranları Nedir?

Sanal pazar yerlerinde ortalama 30 kategoride hizmet veriliyor. Kimilerinde kategori sayıları 50’yi bulabiliyor ve her kategori için ayrı komisyon oranı mevcut. Bir sanal yerinin ürün bazlı kategorisel oranları ise satış başına %5 ila %15 arasında değişmektedir. Ağırlıklı uygulanan komisyon oranı ise %15’tir.

Alıntı: Kaizen Medya